Eskiz

Yayınlandı: 12 Mart 2014 Çarşamba / rock'n roll

Başlamadan önce hemen bir şarkıları paylaşmak istiyorum, aşağıda sözleriyle birlikte. Sonra biraz bakalım kimmiş bu adamlar.

Tadına kandık, hepsini aldık
Doldur boşalt, kalbini sök at
Saldır saldır, ne desen azdır
Söylenir durursun
Ama kafan kumun altında
Utanmaz kudurursun
Gözünü dikmişsin ekrana
Sistemle barışık, kendine aşık
Doldur boşalt, kalbini sök at
Saldır saldır, ne desen azdır
Söylenir durursun
Ama kafan kumun altında
Utanmaz kudurursun
Gözünü dikmişsin ekrana
Kandır kendini, kendini kandır

1379267_380224118747744_1208318773_n

Eskiz hakkında internetten derli toplu bir bilgi bulmak zor. Bunun nedenlerinden biri aynı adla kurulmuş eski ve yeni, farklı şehirlerden farklı tarzlarda gruplar olması. Bir ikinci neden ise, bir söyleşide üzerinde durdukları gibi, Eskiz daha çok bir canlı performans grubu. 2007’de (sanırım) kuruldukları zamandan beri bir sürü konser vermişler. Bence asıl neden ise yeraltından yürümeyi seven bir grup olması.

7cd7c4ea518162861d6c8a2e0f91e794

Eskiz; vokalde Deniz Ağan, basta Can Tunaboylu ve davulda Sedat Girgin’den oluşan üç kişilik bir proje. Adlarını ilk olarak 2010 yılında seçimlerine hep güvendiğim 15. Roxy Müzik Günleri‘ndeki kazandıkları birincilikle duyurdular. Ödül olarak Sürüngen ve Yoksa Bir Rakı Masası mı Görüyorum şarkılarının yer aldığı bir maxi-single yayınladılar. Bu albümün hemen yanda gördüğünü kapak tasarımı, grubun davulcusu, yetenek insanı Sedat Girgin‘e ait.  Kendisi aynı zamanda profesyonel bir tasarımcı ve yakın zamanda tek kişilik bir sergisi olmuş. İşlerine şuradan bir göz atmanızı tavsiye ederim, ben bayıldım. (Vespa tasarımı eminim tanıdık gelecek.)

Tarzlarına doğrudan old school rock’n roll diyebiliriz sanırım. Bu grupta ilk dikkatimi çeken, ülkemizde yeni yeni çok iyi örnekleri çıkmaya başlayan bu tarzda ilk kez Türkçe şarkı sözlerinin sırıtmıyor olması. Elbette vokal epey gürültülü (distorted) ama Türkçe sözlerin bu halde bile sırıtması mümkündü. Yine de yaptıkları müzik bazen tam oturmamış hissi veriyor, ama kesinlikle takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. The Ringo Jets‘le aynı toprakların mahsülü oldukları ise ilk dinleyişte anlaşılıyor. Zaten meşhur The Spring of War’un klibinde Deniz Ağan’ı NaberTürk muhabiri olarak görüyoruz. (Ek: ..ki zaten Deniz Ağan aynı zamanda Ringo Jets üyesi imiş. Açıkçası internette dolaşırken karşıma çıkmadığına şaşırdım. Şimdi tüm girift bağlantılar aydınlandı, ama daha da çıkarsa şaşırmam hehe. Tenks tu bülent.)

Yürüyen Sesler‘de kaydettikleri Miskin İsyankar ve O Değil De ile devam edelim:

Mütemadiyen demo yayınlayan grup bir ara bunları ve kenarda kalmış kayıtlarını topladıkları bir albüm oluşturup konserlerde dağıtmışlar. Ancak gerçek anlamda kayıtları ve dağıtımı yapılacak olan ilk albümlerini 2014 içinde bekliyoruz.

Eskiz’in Youtube ve Soundcloud hesaplarına (siteler kapanmadan) bir göz atmanızı öneririm. Twitter‘dan ise konserlerini ve diğer haberleri takip edebilirsiniz. Burada BantMag’da yayınlanmış kısa söyleşileri, şurada ise bazı videoları mevcut. Vokal Deniz Ağan’ın bir diğer projesi ise Esas Çocuk. Eskiz’in organik bağları olan birçok farklı grup ve proje var anladığım kadarıyla, her birini farklı yerlerde görebiliriz.

Son olarak, Adrasan’da sadece güneş enerjisi kullanarak kaydettikleri bir doğaçlamanın videosu ile bitireyim.

Sevgiler, selamlar, esenlikler, çocukların ölmediği daha iyi bir dünya diliyorum.

 

Reklamlar
yorum
  1. deniz dedi ki:

    Eskiz’i araştırırken adını öğrendiğim ve ardından her güzel işin arkasından çıkan Berkant Kılıçkap (emir veren soyadları:)) işlerini takip etmenizi de öneririrm. http://www.berkant.co
    En son fotomuhabir Emin Özmen’in Gezi belgeselinde de karşıma çıkınca eklemek istedim.

  2. Bülent Başkan dedi ki:

    Bu arada Deniz Ağan zaten Ringo Jets üyesi. Yazıda sanki Spring of War klibinde “konuk oyuncuymuş” gibi anlaşılıyor. Nacizane

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s