Ankara Psychedelic Rock Gecesi 1 Mart 2007

1 mart gecesi If Performance Hall’e gidip Portecho dinleme hayalleri kurarken, sosyomat nokta kom‘da aynı gün, Nefes Bar’da Ankara Psychedelic Rock Gecelerinin dördüncüsünün düzenlendiğini okudum. Gelen gruplar Dandadadan, Grangulez ve 2/5bz. Seçim yapmam nispeten kolay oldu. Bir yanda yeraltı grupları, diğer yanda profesyonel müzisyenler. İlkinin yarın ne olacağı, bir daha dinleyip dinleyemeyeceğin belli değil; diğerinin bir daha geleceği kesin gibi. Eh, böylece kararımı verdim.

Perşembe akşamı işten çıkıp koşarcasına eve geldim. Bir baktım evde Yiğit’le (kardeşim) Erkut (arkadaşı) var. Uyuzlaşmış pozisyonda oturuyorlar. “Hadi, ayakkabılarımı çıkarmıyorum, koşun gidiyoruz” dememle uyanarak gaza geldiler. Ben ayakkabılarımı çıkardım tabi. Telefon üzerinden eklenenlerle on kişi olduk, gittik Nefes’e.

Böyle bir giriş yaptım. Hala müzikle ilgili tek kelime söylemedim diye benden kıllanmaya başlamış olabilirsiniz. Hayır efendim, gerçekten gittik konsere. Hatta gittiğimizde konser henüz başlamamıştı. Biz de, kapının önündeki yüze yakın insan gibi, havanın güzelliğinden faydalanarak, biralarımızı alıp kapının önünde içtik. Sonra da, 21.30 sularında, içeri girdik.

Birbirimizi bulma, biraları alma, yer ayarlama derken konserin başını biraz kaçırdık. Kalabalık olduğumuz için içimizden biri sürekli bir tanıdığını görüyor, diğerleriyle tanıştırıyor; geri kalanların bir kısmı müziği dinlemeye çalışmakla birlikte neler olduğunu anlayamıyordu. Neler oluyordu öyle? Bir yandan müzik kategorilerinden çok anlamamasını kullanarak getirdiğimiz Ümit “ya, psychedelic dediğin Pink floyd, Mars Volta falan değil miydi” diyor; diğer yandan ben, kimin çaldığını anlamadığım için grupların hangi sırayla çıkacağını öğrenmeyişime yanıyor; Erkut bir kızla konuşuyor; geri kalanlar ise halay çekiyordu galiba. Ertesi gün düşününce, böyle bir resim geldi gözümün önüne.

Ama daha sonra Ankara Psychedlic Rock Gecesi’nin Sosyomat’taki etiketine kesilen ahkamlara baktığımda, kimsenin pek memnun ayrılmadığını anladım. Gelenlerin çoğu, en az bizim kadar dağılmış ve konserden bir şey anlamamışlar. Myspace’ten mesaj attığım Grangulez elemanları da bana, büyük hayal kırıklığına uğradıklarını yazmışlar cevaplarında. Aynı kaynaktaki açıklamaya göre, konser öncesinde şanssızlık eseri iki hoparlör birden patlamış.

Dandadadan’ın birkaç şarkısını hatırlıyorum sanırım. Biri Kuru Kuru’ydu da, diğeri neydi bilmiyorum. Ama gayet iyi olduğunu biliyorum. Grangulez hakkında malesef hiçbir şey söyleyemeyeceğim. Çünkü kendilerini beklerken Türk filmi replikleri duyup Aziz Nesin fotoğrafları görünce sıranın -en son çıkacak olan- 2/5bz’ye geldiğini anladım. Durduğumuz yerden sahne görünmediği için, çok başarılı olduğu söylenen kolajları da neredeyse hiç görmedim.

Kusurun gerçekten bizde olduğunu düşünseydim, rezil gibi burada sayfa açıp konser yorumu yapmazdım vallahi. Hayır, grupların da iyi olduğuna eminim. Ama, sahne önündeki küçük grup dışında kalanları canlı müzikten soyutlayan bir ortamı vardı mekanın. Nefes’te daha önce bir kere Pinhani konserine gitmiştim. O bu kadar kalabalık olmadığı için, çok daha iyiydi.

Uğraşıp didinip Ankara’da psychedelic müziğin canlı canlı dinlenebilmesini sağlayan organizasyon ekibine teşekkürler. Bilet paralarının da Nesin Vakfı’na gitmesi ayrı bir güzellik. Ama, ön çalışmalara biraz daha zaman ve bütçe ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Seneye olsun, yine giderim. Eminim bu seneden ders alacaklardır.

Biliyorum, pek doyurucu bir konser yorumu olmadı. Eh, pek doyurucu bir konser de değildi. Gerçi If’te Portecho konserine gitseydim, If’in her önüne geleni içeri almadınsan kaynaklanan kıyamet günü kalabalığından dolayı, pek farklı bir yorum yazabileceğimi zannetmiyorum.

Ne zaman canlı müzik mekanı anlayışımız değişecek, gelişecek, güzelleşecek, gerçekler görülecek? Hadi artık.

Reklamlar
yorum
 1. burcu dedi ki:

  oley ankaralı birileri.

 2. denizural dedi ki:

  Asıl sana ‘oley, ankaralı birileri!’
  :)

 3. denizural dedi ki:

  Gecenin düzenleyicisi Ankara Psychedelic (Dede Organizasyon)’dan cevap var. Aycan’ın bana attığı mail hemen aşağıda:

  “merhaba;

  öncelikle organizasyona gösterdiğiniz ilgi bizi çok memnun etti.
  denizin kulağının haklı olduğu çok konu var. ses sitemi ne olup bittiğinin anlaşılamaması, dinleyenleri çok memnun edemeyişimiz konularında itiraf etmek gerekirse hemfikiriz. yaşadığınız -nispeten- kötü gecenin sorumluluarı olarak özür dileriz.

  durumun telafisi olmasa da, konser öncesi hazırlık, bütçe, ilgi konularından sıkıntılı olduğumuzu bu sıkıntının maalesef organizasyona yansıdığını (veya organizasyonlara) söyleyebilirim. sahneyi bile bizim kurduğumuz bir organizasyon bile başımızdan geçmiştir. ne olursa olsun kim olursa olsun “öne çıkmamış grupların” konserini yapmaya kimse yanaşmıyor. kimse destek olmuyor. olan söz verdiği maddi desteğin yarısını ödüyor, ya ses sisteminden otelden, yol masrafından kısıyor. bunların hepsi son dakikada gerçekleştiğinden çoğu zaman çaresiz kalıyoruz.

  üstelik bunu yapan iki kişiyiz. öğrenci olmamıza rağmen büyük maliyetlerin altına giriyoruz. çok riskli iş. üstelik bunu yaparken türlü eziyetler çekiyoruz. bu tür işlerle niye uğraştığımızı sorup bizle dalga geçenden, söz verdiği parayı vermeyip bizi sıkıntıya sokanına kadar… ha tabi ki gölge olsun nefes olsun yine de elinden geleni yapıyor. işletmecileri bu anlamda iyi. zaten başkasının organizasyonunu yapan o gece orayı yapan edenlere teslim eden barlar yok (hatta bildiğim kadarıyla bizim kadar büyük bütçeli bir işi haftasonu ya da iş yapabilecek hafta içi bir güne koyan hiçbir organizasyon yok. olanlar da pazar günleri öğlen amatör metal konserleri oluyor). ama yine de son dakikada maruz kaldığımız şeyleri görseniz bize hak verirsiniz.

  önceden daha çok hazırlık yapıyoruz, fakat her şey “hallederiz” şeklinde bize geri döndüpğünden biz de mekan sahiplerini çok sıkıştıramıyoruz. onlar da son dakikada “o amfi pahalıydı ben de sana bu külüstürü getirdim” diyebiliyor misal. bir de üstüne biraz ilgi görmüş grupların kaprisi eklenince bizim halimiz duman oluyor. (ki organizasyon geceleri ortalama 12 saat ayakta tek dakika oturmadan koşturarak geçiyor). biz de alt gruplara geçen naz insiyatifini kullanıyoruz. onlar da haliyle kırılıyorlar. bu anlamda grangulez’in serzenişinde azcık doğruluk payı var. vizyonsuz mekanlara vizyon katmak zor… misal diğer mekanın sahibi olmasa müdürü bizi çoktan öldürmüştü. ona göre böyle şeyler masraf, garsonun aşçının emeğini çalmak… adını bile okuyamıyor adam…

  biz bunlarla hep tatlı dilimizle mücadele ediyoruz. bizi sevdiklerinden, iyi niyetmizi gördüklerinden yardım etmek istiyorlar ama işletmeci mantığı ortaya çıkınca işler değişiyor.

  4.gecenin anlaşılmamasının nedenini organizasyonun kötülüğüne değil ortamın boğuk yapısına ve grupların deneysel müziğin dibini görmesine bağlıyorum. bu anlamda pek hatamızın olmadığını, hatta diğer gecelerden daha az eğlenceli grupları özellikle seçtiğimizi söyleyeyim. mesela sinemasal bir kolaj çalışması vardı bz’nin ve herkesin dikkatini verdiğinde çok şeyler çıkaracağı muhakkaktı.

  sonuçta bizim yaşadıklarımız “madem öyle beceremiyosanız yapmayın” argumanıyla çevrilebileceğinden pek de ses etmiyoruz. bu maili de şikayetimiziden dolayı yazdığımızı asla düşünmeyiniz. haklı olduğunuz çok taraf var. üstelik bunları yıkıcı şekilde her şeyi yok sayan bir üslupla değil “gene olsa gene giderim, if’e de gitsem aynı şey olurdu” kibarlığında yapmışsınız bunun için çok teşekkür ederiz. eğer seneye yaparsak (ki her sene yapmayacağız diyoruz birileri fişekliyor) kesinlikle bunları dikkate alacağız (basında baya üzerimize düşüyor bu ara belki daha da büyütebiliriz işi hehe). ama biz de çok yıpranıyoruz hiçbir karşılık beklemeden koşturuyoruz, laf yiyoruz vs…

  nekropsi’ye gelirsek. üzücü bir haber bu konseri de biz organize ediyoruz (hehehe). açıkçası şahsen benim 4-5 yıllık hayalimdir nekropsi konseri. bu konuyla ilgili her şeyi burdan sorabilirsiniz. çok kalabalık olursanız bu bizim için oldukça pahalı konseri de amorti edebiliriz diye düşünüyorum. perşembe günü görüşürüz umarım…

  not: nesin vakfına 1000ytlye yakın bi para gitmiştir. şüpheniz olmasın…

  sevgiler çok teşekkürler
  dede organizasyon alengirli malengirli işler ve kitasch sanatlar departmanı başkanı
  “aycan bey”

  Ben de çok teşekkür ederim. 19 Nisan 2007 Nekropsi konserinde görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s