Gevende -IF 16 Kasım 2007

WordPress mahkeme kararıyla kapatıldığından beri bloğa yazı yazmıyorum. Oysa iş yerinden WordPress’e cort diye girebiliyorum. Ama kimse okumadıktan sonra ne yararı var? Bir arkadaşım ‘neden blog yazıyorsun’ diye bir soru atmıştı ortaya bir zaman. Tam 4 blog yazarı olarak dört ayrı cevap ‘geveledik’ diye hatırlıyorum. Hiçbirimiz ‘insanlar okusun’ diye dememiştik, zira tartışma biraz özel hayatın ifşası üzerineydi.

Ama ben şimdi söylüyorum: Siz okuyorsunuz diye ben yazıyorum! Okunmasını istemediklerim zaten defterimde duruyor. Yazmaktan aldığım zevk seviyesi (lafa bak) on üzerinden onsa, okunuyor olmanın ve geri bildirimlerinki de en az o seviyede, harbi! Ne ki bu şimdi, kötü bir şey mi, allala? :)

Hemen Gevende konserine geleyim:

Açıkçası, uzun zamandır böyle keyifli, her dakikasıyla göz kamaştırıcı bir konser izlememiştim. Biraz fazla mı iddialı oldu? Sanmıyorum. Grup elemanlarının samimiyeti tüm dinleyicileri ilk şarkıdan itibaren içine aldı. Her bir eleman görünüş olarak grubun yaptığı müziği birebir yansıtıyordu.

Sahneye ilk çıktığında küçücük görünen vokal Ahmet K. Bilgiç, konserin sonlarına doğru kocaman biri oldu gözümüzde. Çok sağlam bir altyapının göstergesi olan kendine has vokali dinleyende, bu sesin de aslında grubun ellerinde tuttukları enstrümanlar gibi bir enstrüman olduğunu düşündürüyor ister istemez. Hiçbir dilde olmayan şarkı sözleri, sonradan anlıyorsunuz ki, aslında Gevende dilinde yazılmış. Havaya girdikçe neredeyse anlayacak gibi oluyorsunuz, çünkü grubun yarattığı tüm sesler arasında inanılmaz bir ahenk söz konusu. Kemanda boy gösteren Ömer Öztüyen o kemanı elinden hiç bırakmasın, çalsın ha çalsın istiyorsunuz; ki çoğunlukla da öyle yapıyor zaten. Bas gitar ve davul ise yoğun bir muhabbet içindeler hep, çok iyi anlaşıyorlar. Nedense hiç ısınamadığım saksafon ise, kah kemana kah gitara yaklaşan ‘sound’ıyla dün gece bana kendini sevdirdi.

Ankara Caz Festivali kapsamında yeniden Ankara’ya, IF‘e gelen Gevende’yi ilk kez dinleme fırsatı buldum. Ve bundan sonraki konserlerinin birini bile kaçırmama üzerine bir karar aldım. Grubun albümü EV, çok çok güzel. Ama, doğaçlama yetenekleri aşırı gelişmiş Gevende’yi mutlaka sahnede de izleyin derim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s